Різновиди корпоративних спільнот: CoI, CoP, CoA, etc.

Я прихильник наступної категоризації корпоративних спільнот:

  • Community of Interest (CoI);
  • Community of Practice (CoP);
  • Community of Action (CoA);
  • Community of Place (CoP).

СoI

Community of Interest — спільнота всіх, хто має спільні інтереси. Основна ознака: мати спільну активність, робити її разом. Це може бути спортивний клуб бігунів вашої компанії, чи розмовний клуб польської мови. Також, сюди відноситься організована і згуртована на певній платформі група людей, яка займається певним видом спорту. Основою, ядром такої групи можуть бути самі гравці, корпоративна команда.

  • до прикладу, футбольна чи волейбольна команда вашої компанії. Навіть такій спільноті потрібен простір для обміну думками, новинами. Як варіант: подбати про те, щоб надати спільноті можливість розмістити в локальній групі чи чаті пост про пошук нового гравця.
  • pозмовні клуби — спільноти за інтересами. Люди в такому ком’юніті навчаються разом, виконують вправи, діляться інформацією про себе. Такі клуби можуть включати зустрічі з native speakers — колегами з інших країн, мову яких вивчає спільнота.

CoP

Community of Practice — спільнота практиків, які мають спільний домен (наприклад, вони всі є проектними менеджерами), основна мета — здобувати практичні навики разом, розвиваючись як професіонали і одиниці спільноти. Це не обов'язково навчання через тренінги чи курси, але й обмін досвідом на спільній платформі, тощо. В цьому їм може допомогти функційний офіс (наприклад, Project Management Office) як центр експертизи і компетенції. Дуже часто саме CoP буває гібридною в компаніях, і змішується з Community of Place. Приклад: локальна спільнота DevOps в Києві.

  • технічні мітапи — один з варіантів залучення спільноти практиків. Регулярні зустрічі для учасників спільноти в форматі модерованої дискусії чи батлу, або іншому форматі — чудовий варіант для розвитку потрібних працівникам компанії навичок.
  • сніданки для Product Managers на які запрошують “зіркового гостя” — людину або з індустрії, або з тим, хто має чим поділитися своїм досвідом співпраці з продакт менеджерами.

CoP (P stands for Place)

Community of Place — локальна спільнота, присвячена окремій локації. Ознака за якою вона об'єднується — географічна. Щоденно в компанії генерується велика кількість контенту, який може бути корисним обмеженій групі людей. Наприклад, за ознакою їхнього місцерозташування. На правду, work from home значно розмив межі певної локації, але все одно, є умови, домовленості і “плюшки”, що доступні тільки людям, які географічно знаходяться в межах одного міста.

  • створення платформи з актуальними акціями і пропозиціями для спіробіників в межах певної локації. Певні локальні бренди обирають партнерство з локальними компаніями, IT компанії не виключення;
  • локальні заходи і можливості. Перважно день компанії святкується в межах певної локації, на який запрошується команда, яка є географічно в місті. Також можуть бути локальні активності, що створюються лідерами або активним учасниками глобальної спільноти в межах певного міста. Так, проект TED має локальні TEDx, де х = незалежно організовані TED заходи. Я була присутньою на TEDx Kazimierz в 2020 році, це локальні заходи, що виникли в Кракові, Польща.

CoA

Community of Action — спільнота, згуртована спільною дією. Благодійністю, наприклад. Тобто, в центрі — дія чи дії, які учасники спільноти хочуть, можуть, і виконують разом. Якщо ваша компанія має традицію раз на рік збиратися і саджати дерева — це теж можна віднести до одного з заходів, в межах вашої CoA. Волонтерська діяльність командою — теж те, що ви робите, згуртовуючись ви виконуєте певну дію. Ще один приклад з життя компаній:

  • підтримка молоді з ментальними порушеннями, наприклад, у Львові є Майстерня Мрії. Мої колишні колеги з Innocode залучали молодь з майстерні до кулінарного майстер-класу, тобто, готували командою разом;
  • збір коштів на лікування тіммейта чи родича твого колеги через благодійний фонд. До прикладу, в моїй компанії SoftServe є декілька благодійних проектів. Вони всі об’єднані фондом Open Eyes.

Ще 2 різновиди спільнот

Менш часто зустрічаються наступні типи корпоративних спільнот:

  • Community of Place & Practice (як частина гібридної спільноти, дивись вище). Це може бути спільнота людей з певної локації, які об'єднані у вашій компанії. Тут: локальні заходи, люди і активність. Все базується на принципі взаємності, взаємодопомоги.
  • Community of Circumstances. Якщо у вас в компанії намалювалась група для тих, хто вже знудився працювати з дому і у вас є платформа для спілкування і певні цілі (наприклад, підтримати один одного), то це CoC.

Мої контакти: LinkedIN.

Хочеш знати більше про Community Management? Тоді шукай подкасти, вакансії, книги, курси та ще багато всьго цікавого тут: thecommunity.media. Наше + спільне = база знань для керівників громад.

--

--